Scenariusz zajęć z zakresu edukacji regionalnej

 

Temat: Kocierzew – moja „mała ojczyzna”

Cel ogólny:

                –   poznanie historii i walorów Kocierzewa i najbliższego środowiska.

Cele operacyjne:

Uczeń:

         określa na mapie położenie swojej miejscowości, gminy, powiatu,

         wyszukuje informacje z różnych źródeł na temat rodzinnej miejscowości,

         interesuje się przeszłością rodzinnego środowiska,

         zna historię swojej miejscowości,

         potrafi docenić walory przyrodnicze najbliższej okolicy,

         zacieśnia więzy ze społecznością lokalną,

         rozwija umiejętność współdziałania w grupie.

Metody pracy:

         rozmowa nauczająca ilustrowana pokazem,

         wypowiedzi uczniów przygotowane w oparciu o zgromadzone materiały.

Pomoce dydaktyczne:

         mapa Polski,

         atlas geograficzny,

         mapa powiatu łowickiego i gminy,

         Internet,

         publikacja ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego pt. „Dawny Kocierzew”,

         foldery i przewodniki po regionie.

Przebieg zajęć:

1.       Wskazanie na mapie Polski i w atlasach geograficznych Kocierzewa, Łowicza i innych miast leżących w pobliżu.

2.       Wklejenie do zeszytów mapek z uzupełnionymi przez uczniów podpisami miejscowości powiatu łowickiego i gminy Kocierzew Płd.

3.       Wypowiedzi uczniów na temat historii Kocierzewa zaczerpnięte z dostępnych źródeł: przewodników, folderów, wycinków z regionalnych gazet oraz publikacji ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego.

4.       Uczniowie metodą „SWOT” zastanawiają się nad silnymi i słabymi stronami swojej miejscowości. Spostrzeżenia wpisują do poniższej tabeli.

Analiza „SWOT”

Słabe strony mojej miejscowości

Silne strony mojej miejscowości

 

 

 

 

 

5.       Podział klasy na trzy grupy i rozdanie instrukcji z zadaniami.

a.  Grupa polonistów

     Opracowuje folder zachęcający do odwiedzania gminy Kocierzew.

b.  Grupa historyków

     Przygotowuje broszurę „Mała historia Kocierzewa”.

c.  Grupa plastyków

     Namaluje najpiękniejszy zakątek rodzinnej miejscowości.

6.       Podsumowanie zajęć.

7.       Ewaluacja zajęć.